Difference between revisions of "Fort Cup"

(Teams)
(Matches)
Line 141: Line 141:
 
<br>
 
<br>
 
<br>
 
<br>
'''Server 1 - Group 1'''<br>
+
'''Z-man's Server - Group 1'''<br>
USA 1 vs, Refugees - Score
+
18:45 GMT - USA 1 vs, Refugees - Score
 
<br>
 
<br>
Refugees vs. Eastern Bloc - Score
+
19:30 GMT - Refugees vs. Eastern Bloc - Score
 
<br>
 
<br>
Eastern Bloc vs. USA 1 - Score
+
20:15 GMT - Eastern Bloc vs. USA 1 - Score
 
<br>
 
<br>
 
<br>
 
<br>
'''Server 2 - Group 2'''<br>
+
'''PRU - Group 2'''<br>
USA 2 vs. UK - Score
+
18:45 GMT - USA 2 vs. UK - Score
 
<br>
 
<br>
UK vs. France - Score
+
19:30 GMT - UK vs. France - Score
 
<br>
 
<br>
France vs. USA 2 - Score
+
20:15 GMT - France vs. USA 2 - Score
 
<br>
 
<br>
 
<br>
 
<br>
'''Server 3 - Group 3'''<br>
+
'''_~R~_Kansas - Group 3'''<br>
USA 3 vs. Poland - Score
+
18:45 GMT - USA 3 vs. Poland - Score
 
<br>
 
<br>
Poland vs. Hispanics - Score
+
19:30 GMT - Poland vs. Hispanics - Score
 
<br>
 
<br>
Hispanics vs. USA 3 - Score
+
20:15 GMT - Hispanics vs. USA 3 - Score
 
<br>
 
<br>
 
<br>
 
<br>
'''Server 4 - Group 4'''<br>
+
'''CT's USA - Group 4'''<br>
Netherlands vs. Germany - Score
+
18:45 GMT - Netherlands vs. Germany - Score
 
<br>
 
<br>
Germany vs. Canada - Score
+
19:30 GMT - Germany vs. Canada - Score
 
<br>
 
<br>
Canada vs. Netherlands - Score
+
20:15 GMT - Canada vs. Netherlands - Score
 
<br>
 
<br>

Revision as of 15:58, 17 November 2010

General Information

The first Fort Cup will be played on November 21st and November 28th!
The Fort Cup is an international fortress tournament where teams are created based on nationality.

Rules

The Fort Cup will be played using the most recent ladle settings.
The tournament itself will be divided into two stages, each occurring on separate dates: (Note: These rules are for a 12 team tournament.)
-The first stage will be played as a group stage with four groups of three teams. Each team will play the other two teams in their group once. These matches will have the teams from all four groups ranked. The top two teams from each group will advance to the next stage.
-The second stage will run more like a tournament, with an eight team bracket. The bracket will be setup in the following manner: Group1(1st) vs. Group3(2nd), Group2(1st) vs. Group4(2nd), Group3(1st) vs. Group1(2nd), Group4(1st) vs. Group2(2nd). All matches will be played best of 3.

Teams

- Team Name - Captains |GID's| Team members...
- USA 1 - Eckz/1200 |GID, GID| Loki, Saibot, Ender, Boing, Scene, Punish, Flyown, Luck, Paste, Mkay
- USA 2 - Woned/Wildcat |owned@forums, GID| Raph, BIS, SageLord, Mac&Cheese, teen, Mecca, Distort, Spin, Spook, karma, Yoda
- USA 3 - Tremor/Nelhybel |GID, GID| Compguygene, UnkProductions, Overrated, Bmg, Dal, Eggman, Lanfear, Syre, Magic, Acoustic
- UKPotter/Hoax |ppotter@aagid, Hoax@forums| Psy, Judders, Fingerbib, Speed, Syllabear, dariv, roger that, Viper, Radian
- Netherlandsolive/Wap |Olive@forums,wap@forums| Emphasis, Lackadaisical, Freako, Hiro, Liz
- GermanyTheroze/Dreadlord |theroze@forums, dreadlord@forums| RoterBaron, Ai-team, Cronix, Matoso, Jip, 75, Akira, Sunnygirl, Raiden, Ashitaka 0ma
- PolandSlash/Deso |GID, Desolate@forums| Yui, Pike, animal, PokeMaster, Red
- CanadaRudy/BigTronDaddy |GID, BTD@forums| Neal, Discosuperstar, Robo, JJBean, Insa, Cody
- HispanicsGonzap/Beer |Gonzap@forums, GID| Orion, Maño, Puuquie, Garial, az95, Chah, Insa
- France - Monkey.D.Luffy/Corn |GID, Corn1@forums| 3B, Hell, Fofo, Voodoo, K-yo
- Eastern BlocXyron/Emmy |Xyron@forums, GID| HaMar, SixZero, noname, Diablo, killerbees19, MB53, Elysia
- RefugeesTitanoboa/Noob13 |Titanoboa@forums, noob13@forums| Eraser, Gluggsel, Zat, 66, ]sys, Tank Program, Milan, nara, Slov,

Groups

Group 1 - USA 1, Refugees, Eastern Bloc
Group 2 - USA 2, UK, France
Group 3 - USA 3, Poland, Hispanics
Group 4 - Netherlands, Germany, Canada

Servers

Server Configuration

{{FortCupServer|Your server name|ip|port|Location|[http://serverwebsite.com http://serverwebsite.com]}}


Server List

EU

US & Others

Matches

All matches will be played best of 3!

Z-man's Server - Group 1
18:45 GMT - USA 1 vs, Refugees - Score
19:30 GMT - Refugees vs. Eastern Bloc - Score
20:15 GMT - Eastern Bloc vs. USA 1 - Score

PRU - Group 2
18:45 GMT - USA 2 vs. UK - Score
19:30 GMT - UK vs. France - Score
20:15 GMT - France vs. USA 2 - Score

_~R~_Kansas - Group 3
18:45 GMT - USA 3 vs. Poland - Score
19:30 GMT - Poland vs. Hispanics - Score
20:15 GMT - Hispanics vs. USA 3 - Score

CT's USA - Group 4
18:45 GMT - Netherlands vs. Germany - Score
19:30 GMT - Germany vs. Canada - Score
20:15 GMT - Canada vs. Netherlands - Score