TTT

Two Team Tournament


SUNDAY, JUNE 30!
17:00 GMT!

About

This two man team tournament, is a unique fusion of several types of sumo, in a round robin elimination. This tournament, consisting of 16 two man teams, features a battle royal of 4 x 2 in the initial matches of the tournament, and ends with a classic 2 vs. 2 matchup between the top contenders of the tournament.

Rules

  • 16 teams in total
  • 4 teams in each server.
  • Round Robin Elimination.
  • Two player at random will be picked to /op any substitute, and the ability to start a new match.
  • Top 2 teams advance to play the other top 2 teams.
  • Bottom 2 teams do the same respectively.
  • Top 2 teams from top tier move on to fight each other in a 2 vs. 2 matchup
  • Top 2 teams from bottom tier move on to fight the 2 teams that lost in the top tier, and the two teams that come out on top face each other in a 2 vs. 2 matchup.
  • The winner of each 2 vs. 2 fight each other for the win.
  • Should the winner from the top tier win the first match, they move on to fight the winner from the other side of the bracket.
  • If the winner from the bottom tier wins 2 consecutive matches against the winner of the top tier in their respective bracket, they will move on to fight the winner from the other side of the bracket.
  • Should a team/mate be more than 10 minutes late, that team will automatically take a loss, but not eliminated.

Signing Up

When signing up, place the authorities of both players on the team list, as both members must login to play.


Teams

{{TTT|Your team name|Teammate 1, Teammate 2, ..|http://www.example.org/}}


  • Yes (Concord (Concord@forums), House)
  • Ph+ (Stone(Lowkey@forums), Metal )
  • Phire (Nagi(Nagged@phoenix-clan.org), Tak, )
  • Gangsta Squad (Fipp (Fippmam@forums), Wolf (woof@forums) )
  • Hugging Companions (\{¤.¤}/ (vov@forums), \{+.+}/ (subfocus@forums))
  • Bros b4 Hoes (Tunelis (Tunelis@forums), Labirints)
  • Llama Lovers (Soul (Soul@forums), Xyron (Xyron@forums))
  • LOL! (Pyrrhic (PyrrhicVictory@forums), Vogue (Vogue@forums))
  • Started from the bottom (Rudy (Rudycantfail@forums), Raph)
  • Bink (Dal (Dalsue@forums), Coco (Coco@forums) )
  • Duality (Paintkiller (orion@forums), Dr. Feelgood (godspeed@x) )
  • Red & Titan (Red (THEred@forums), Titanoboa (Titanoboa@forums) )
  • Insomnia (Light (Light@lightron.tk), d~Wiz (Fizzle@insomniaclan.com))
  • Cookie Monsters (Ratchet (Ratchet@forums), Arez(Arez@phoenix-clan.org))
  • Be Bad (Johnny (johnny.nbk.@forums), Tweezy (TheRealTweezy@forums))
  • Yokozuna Taiho (Capone (Shock@forums), wap (wap@forums))

Global Moderators

  • Username@authority

Brackets

  First Round Semi Finals Finals
                           
     
   
  Renegade's #1  Gangstas Squad 840  
   Bros b4 Hoes 720  
 
     
     Gangsta Squad 1050
   Hugging Companions 510
     
   
  TSP #1  Bros b4 Hoes 690
   Hugging Companions 900  
Renegade's #2  Hugging Companions 840
   Yes 720  


  Quarterfinals Semifinals Finals
                           
  Light's USA  LOL!  
   Llama Lovers
   Yokozuna Taiho  
  Ratchet's  
 Bros b4 Hoes
   
  Light's US    
Ratchet's  Red & Titan
 
 Be Bad
   Yes  
   Phire     Ratchet's  
   
  TSP IE #1  
  TSP IE #1  Hugging Companions 1930      
   Cookie Monsters 1210
   Insomnia 480  
  TSP IE #1  Hugging Companions
 Ph 580
 Cookie Monsters
  TSP VA #2  Gangsta Squad  
TSP VA #2  Gangsta Squad 1630
 Duality
 Duality 1280
     Started From the Bottom 910  
   Bink 380
  Quarterfinals Semifinals Finals
                           
  x  x x  
   x x
   x x  
  TSP IE #2  
 x x
   
  Light's US    
TSP IE #2  
 
 
     
        TSP IE #2  
   
  TSP VA #3  
  x  x x      
   x x
   x x  
  TSP VA #3  Started From the Bottom
 x x
 Bink
  TSP VA #4  Cookie Monsters  
TSP VA #3  Insomnia 180
 Duality
 Ph 740
     Started From the Bottom 1760  
   Bink 1460

Server Configuration

RINCLUDE
RINCLUDE
SERVER_NAME

Server List

{{TTT Server|Your server name|ip|port|Location|[http://serverwebsite.com http://serverwebsite.com]}}


Times

(24 HOURS) PST (GMT-7) EDT (GMT -4) GMT CET (GMT+2) MST (GMT-6) AKST (GMT-8)
First Round 10:00 13:00 17:00 19:00 11:00 9:00
Second Round 10:30 13:30 17:30 19:30 11:30 9:30
Quarter Finals 11:00 14:00 18:00 20:00 12:00 10:00
Semi Finals 11:30 14:30 18:30 20:30 12:30 10:30
Finals 12:00 15:00 19:00 21:00 13:00 11:00

(time conversion here)